desc

سبد مقالات

سبد خرید خالی است

رهگيري سفارشات

شناسه کامل سفارش:

اشتراک

آمار سايت

  • تعداد محصولات : 267
  • بازديد امروز: 190
  • بازديد ديروز: 135
  • مشتريان آنلاين: 3 نفر


بازدیدکننده گرامی

با تشکر از اینکه سایت مارا برای انتخاب مقالات انتخاب کرده اید در صورت پرداخت موفق و عدم دریافت فایل بعد از پرداخت کافیست موضوع پروژه رو به ایمیل زیر بفرستید تا سریع واستون فرستاده بشه .... با تشکر paradise7077@gmail.com

پروژه بررسی فرآیند تولید نفت از مواد معدنی 45 ص

 

Word2007

 

پيشگفتار
از هزاره هاي قبل ميدانسته اند كه در منطقه خليج فارس نفت وجود دارد . پلوتارك يكي از نويسندگان باستاني نوشته است كه سرزمين كه (( سرزمين بابل پر از آتش زير زميني است )) و به نوشته دايره المعارف بزرگ لاروس (( نخستين چاه نفت به فرمان داريوش شاهنشاه هخامنشي در استان شوش حفر شده است )) .
در سال 1951 هنگامي كه دكتر مصدق نخست وزير گرامي ، صنعت نفت ايران را ملي اعلام نمود و از شركت ايران و انگليس گذشت خلع يد كرد ومرحله قانوني آن در 29 اسفند 1329 ( مارس 1951) از تصويب مجلسين گذشت و به موجب اين قانون شركت ملي نفت ايران تأسيس و وظايف مربوط به اكتشاف ، استخراج و تصفيه ، فروش نفت و گاز و مشتقات آن در سراسر خاك كشور و آبهاي آن به اين شركت محول گرديد ، شركتهاي امپرياليستي ضمن تعرضي وسيع و با بايكوت كردن اقدامات خرابكارانه خود را عليه دولت ايران شروع نمودند به نحوي كه شركت ملي نفت ايران در زمينه فعاليتهاي يبين المللي فاقد هر گونه فعاليتي گرديد، يعني صدور نفت به خارج از كشور موقتاً قطع شد . از اول پيدايش نفت تا تاريخ 29/اسفند /1329 كل استخراج نفت در ايران معادل 290 ميليون تن بوده است .
در شرايط كنوني ، صنايع نفت و گاز نقش ارزنده خود را در تامين بيش از 96 درصد انرژي كشور حفظ نموده است . افزون بسيار بالا نقش مضاعفي را به خود اختصاص داده است . بالاخره با وجود منابع گازي فراوان ، پتانسيل عظيمي از انرژي در اختيار كشور مي باشد كه با توجه به منابع كشف شده و باروند توليد فعلي پشتوانه مطمئني تا حدود 300 سال آينده براي تامين انرژي و درآمد كشور خواهد بود .

 مقدمه
نفت (( پترول )) يا به اصطلاح روغنهاي معدني مخلوطي از هيدروكربورها مي باشند كه منابع آن اغلب در اعماق زمين وجود دارد .
انگليسيها كلمه لاتين آن (( پترولئوم ))1 را پذيرفته اند در صورتي كه آلمانيها آن را (( اردل ))2 به معناي روغن زميني 3 مي نامند .
اين ماده از قرنها پيش بصورت گاز در آتشكده ها و يا به فرم قير ( ماده اي كه پس تبخير مواد فرار يا سبك نفت ، از آن باقي مي ماند ) مي شناخته اند بطوري كه در كتب مقدس و تاريخي اشاره شده است در ساختمان برج بابل از قير استفاده گرديده و كشتي نوح و گهوارة‌ حضرت موسي نيز به قير اندود بوده است .
بابلي ها از قير به عنوان ماده قابل احتراق در چراغها و تهيه ساروج جهت غير قابل نفوذ نمودن سدها و بالاخره جهت استحكام جاده ها استفاده مي كرده اند . مصريها در قديم مردگانشان را موميائي مي نموده اند . مردم در ايران – روماني – باكو – هند قبل از ميلاد مسيح بصورت گوناگون اين ماده را مورد استعمال قرار داده اند .
مدت زمان مديدي مورد استعمال نفت براي مصارف خانگي و يا به عنوان چرب كننده ها بود اما از آغاز قرن شانزدهم ميلادي روز به روز موارد استعمال آن رو به افزايش نهاد تا اينكه در سال 1854 ميلادي ( در شهر گاليس 4 در اروپاي مركزي ) دو نفر داروساز وجود يك فراكسيون سبك قابل اشتعال را در روغن زميني تشخيص دادند و همچنين به كمك تقطير ،

مواد ديگري بدست آورده اند ، كه براي ايجاد روشنائي به كار مي رفت . بر اساس اين كار آزمايشگاهي بود كه بعداً دستگاههاي عظيم تصفية نفت طرح ريزي و مورد بهره برداري قرار گرفت .
يكي از مناطق سرشار از ذخاير نفت و گاز ، منطقه خليج فارس مي باشد . خليج فارس . درياي كم عمق و نيمه بسته اي در جنوب غربي آسيا با مساحت 251 هزار كيلومتر مربع است .
بسترهاي نفتي خليج فارس ، يكپارچه فلات قاره ناميده مي شود . آب آن شور و ميزان نمك در آن 38 تا 70 بخش در هزار اندازه گيري شده است .
هئيت كشور ايران ، عراق ، كويت ، عربستان ،‌قطر ، امارات متحده عربي ، بحرين و عمان به عنوان كشورهاي ساحلي خليج فارس حدود 65 درصد ذخاير نفت و 32 درصد ذخاير گاز جهان را در اختيار دارند . آمار منتشره شركت BP در زمينه ذخاير نفت و گاز نشان مي دهد كه در ابتداي سال 1994 ميلادي كل ذخاير نفت جهاني يك تريليون بشكه و كل ذخاير گاز طبيعي جهان 142 تريليون متر مكعب است كه با روند مصرف كنوني كفاف 9/64 سال مصرف جهاني را ميدهند .
نفت ، منبع انرژي و سرچشمه مواد اوليه بسياري از تركيبات شيميايي است و اين دو از عوامل اصلي اقتصاد مدرن به شمار مي رود . در صنايع جديد از اين اثرات بيكران و تغيير و تبديل مواد خام اولية آن بي اندازه استفاده مي شود . مواد حاصل از صنايع نفتي امروزه به دو بخش تقسيم مي گردد .
1- فراورده هاي پالايشگاهها
2- فرآورده هاي صنايع پتروشيمي
پالايشگاهها و تاسيسات صنايع نفتي و پتروشيمي بطور مداوم ( يعني شبانه روزي ) كار مي نمايندو عمليات لازم در آن ها تحت نظر يك دسته از مهندسين متخصص-تكنسين ها وكارگران كه داراي منظور مشخص ميباشند رهبري ميگردد وهدف آنها منحصراً انجام تعهدات كنترل پيش بيني هاي لازم ويا جلو گيري از حوادث ميباشد بايد توجه داشت كه اين نظم وترتيب باعث ركود و بي حركتي نمي گردد بلكه بلعكس موجب افزايش راندمان و بهره صنعتي خواهد گرديد . زيرا هر كار خانه داراي متقاضيان زيادي است ودر نتيجه تقاضاهاو در خواستها ي متعددي به كارخانه ميرسد و تهيه محصولات جديدي را سفارش مي دهند كه به ازاء هر در خواست و يا تقاضائي بايد اصلاحاتي از نظر كار دستگاها تصفيه ونوع پالايش به عمل آيد.
با توجه به منابع سرشارنفت وميزان مصرف بالاي فرآورده هاي نفتي در بخش هاي مختلف كشور ايجاد وتوسعة پالايشگاه ها از اولويت خاصي بر خوردار ميباشد . توسعة پالايشگاههاي آبادان،باختران،تهران،شيراز،تبريز،اصفهان و همچنين راه اندازي پالايشگاه بزرگ اراك در سال 1372باظرفيت 300هزار بشكه در روز كه مجهز به سيستم كنترل كامپيو تري است نشانه هاي روشن از اجراي اين سياست مي باشد .
با بهره برداري از اين پالايشگاه ظرفيت كشور به يك ميليون و185هزار بشكه در روز رسيده است.

تشكيل نفت
نحوة پيدا يش نفت دقيقاًتشخيص داده نشده ودر اين مورد فرضيات گوناگوني پيشنهاد شده است برخي از اين تئوريها مربوط به مواد معدني وبعضي ديگر مربوط به تركيبات آلي مي باشد تئوري تشكيل نفت از مواد معدني
اساس اين فرضيه براين است كه كربورهاي فلزي تشكيل شده در اعماق زمين در اثر تماس باآب هائي كه در زمين نفوذ مينمايند ابتدا ايجاد كربورهاي استيليني با رشته زنجير كوتاه ميكند سپس هيدروكربورهاي حاصل در اثر تراكم و پلي مريزه شدن ايجاد تركيبات پيچيده و كمپلكسي را مي نمايد كه اغلب آنها اشباع شده است.
يادآور مي شويم كه در اعماق زمين هرگز از كربورهاي فلزي ، فلزات قليائي بصورت آزاد و كربورهاي استيلني يافت نشده است . اما برتوله ، مندليف ، مو آسان ، ساباتيه ساندرانس به طريق تجربي با انجام كارهاي مشابهي توانسته اند هيدروكربورهاي سنگين و اشباع شده اي تهيه نمايند كه مشابه با مواد موجود در اغلب نفتهاست .
برخي برخورد نكردن به كربورهاي فلزي در اعماق زمين را مبتني بر پديده هاي آتشفشاني مي دانند . زيرا اين مواد در اثر بالا رفتن درجه حرارت تجزيه مي گردد و فقط در اين شرايط هيدروكربورهاي سبك پايدار مي ماند و به همين دليل است كه در سنگهاي آتشفشاني هيچگونه اثري از كربورهاي فلزي پيدا ننموده اند ، در صورتي كه بخارات حاصله از دهانه كوه اتشفشان داراي گاز متان مي باشد .


پروژه بررسی فرآیند تولید نفت از مواد معدنی 45 ص توسط 16 کاربر تایید شده است امتیاز 5 / 5


برچسب پروژه:
٬